Catalonia Sagrada Familia
Välj datum
-
Välj datum
1 natt
Catalonia Sagrada Familia

Catalonia Sagrada Familia

Visa på karta
Vi erbjuder prisgaranti
Höjdpunkter
Skinande rent
Utsökt frukost
Perfekt plats
Fantastisk utsikt
Träningsrum
+5 till
Bekvämligheter
Alla bekvämligheter
Beskrivning av boende
Visa fler
Renlighet9,0
Bekvämligheter8,5
Läge och interiör9,0
Service8,4
Omgivningar
Tunnelbana: Clot
(220 min.)
Tunnelbana: Encants
(420 min.)
Tåg: El Clot-Aragó Station
(220 min.)
Tåg: Barcelona La Sagrera-Meridiana
(1,7 km)
Landmärken: Mirador torre Glòries
(590 min.)
Landmärken: Torre Glòries
(610 min.)
Visa på karta
4

Trebäddsrum

1 Dubbelsäng och 1 Enkelsäng eller 3 Enkelsäng
18 m² | Våning: 1-5
Har fönster
Gratis Wi-Fi
Rökning ej tillåtet
Luftkonditionering
Privat badrum
Minibar
TV
Rumsinformation
Sök lediga rum
5

Premiumrum

1 Dubbelsäng eller 2 Enkelsäng
18 m² | Våning: 1-5
Har fönster
Gratis Wi-Fi
Rökning ej tillåtet
Luftkonditionering
Privat badrum
Minibar
Egen toalett
Rumsinformation
Sök lediga rum
4

Enkelrum

1 Enkelsäng
13 m² | Våning: 1-5
Har fönster
Gratis Wi-Fi
Rökning ej tillåtet
Luftkonditionering
Privat badrum
Minibar
Egen toalett
Rumsinformation
Sök lediga rum
5

Dubbelrum

1 Dubbelsäng eller 2 Enkelsäng
18 m² | Våning: 1-5
Har fönster
Gratis Wi-Fi
Rökning ej tillåtet
Luftkonditionering
Privat badrum
Minibar
Egen toalett
Rumsinformation
Sök lediga rum

Verifierade recensioner
Genomsnittet för liknande boenden i Barcelona
Recensioner nämner ofta
Anonym användare
1 augusti 2026
Good location, close to the metro and attractions. But the facilities were outdated, and the air conditioning was noisy. The soundproofing was also poor.
Översätt
Gästanvändare
1 augusti 2026
Amazing hotel, and great for friends on holiday or even couples. The staff was really nice and helpful too. Would definitely return here again!
Översätt
Gästanvändare
7 juli 2026
Ok , good location, but but old type, also rooms very small, bed was old making sound, staffs well and helpful
Översätt
TRIPIT7
29 maj 2026
Hotel Catalonia Sagrada Familia, Barcelona This hotel is well-situated for visiting the best places of interest in Barcelona - it is only a fifteen minute walk to the famous Sagrada Familia church. It is also very close to a metro station that will take you anywhere in the city, including the old city, the rail station and the airport. The reception staff at the hotel are very friendly and helpful, the cleaning staff very efficient and all the amenities in the room all work well. The room is not large but perfectly adequate for a stay of a few days, the bed is comfortable with soft pillows and there is an outdoor terrace with table and chairs for a cocktail after a hard day’s sightseeing! There is also a bar and restaurant, gym and pool in the hotel so, in summary, this is a much better 3-star hotel compared against most others in Spain.
Översätt
Anonym användare
5 juni 2026
Room is very small :( No Hotel Slippers, Not even a Electric Kettle, Complimentary Coffee, Tea that any normal Hotel Has. Hallway & Staircase are very Narrowed.
Översätt
Gästanvändare
11 november 2025
The hotel is beautiful and in a perfect location. Fantastic restaurants close by. The highlight was the breakfast. Amazing food and so many options. I’d stay again just for the breakfast 😊
Översätt
Gästanvändare
24 maj 2026
The hotel was good with friendly staff by our area was under construction and they didn't mention it when making the reservation.
Översätt
Gästanvändare
2 april 2026
Good hotel with good location. Staff are helpful and friendly. Room is spacious and was very clean. Very good value for money when staying in Barcelona
Översätt
Daren C
4 mars 2026
I was disappointed with the service at the front desk. During check-in, the staff’s attitude towards me and my elderly mother felt dismissive and unwelcoming. We couldn’t help but feel that we were being treated differently especially from the young lady named started with Lxxxx as I couldn’t fully recalled. I travelled to Europe for a few times and this was my first encounter of feeling such bad experience and totally spoilt my entire mood of my travel journey of the day. That said, the hotel’s cleanliness and amenities were excellent. The room was well-maintained and facilities were very good. I hope management can address the service standards at the front desk, as it does not reflect the otherwise high quality of the hotel
Översätt

Tjänster och bekvämligheter

Restaurang
Ingen ytterligare information tillgänglig

Boendepolicyer

Tider för in- och utcheckning
Incheckning: 15:00–23:30
Utcheckningstid: 00:00–12:00.

Receptionens öppettider: 24 timmar om dygnet

Barnpolicyer
Barn får bo i vissa rum på det här hotellet.
Ytterligare avgifter kan debiteras för barn som sover i befintliga sängar. Lägg till antalet barn för att få ett mer korrekt pris.

Spjälsängar och extrasängar
Spjälsängar och extrasängar kan inte läggas till för någon rumstyp.

Frukost
StilBuffé
ÅlderAvgift
Barn upp till 17 år
17,00 EUR (cirka 187,48 kr) per person
Vuxen
Buffé:17,00 EUR (cirka 187,48 kr) per person
Ytterligare avgifter för frukost inkluderas inte i totalbeloppet och måste betalas på boendet.

Sällskapsdjur
Sällskapsdjur är tillåtna på begäranExtra kostnad
Avgift: 22,00 EUR (cirka 242,62 kr) per sällskapsdjur och dag

Assistansdjur
Assistansdjur är tillåtna på begäran

Ålderskrav
Huvudgästen som checkar in måste vara minst 18 år gammal

Betala på hotellet

  • Kontant
Certifieringsinformation
Licensnummer:HB-003791

Juridisk information
Det här boendet sköts av en professionell värd. Professionella värdar är parter som agerar i syften som rör deras affärsverksamhet eller yrke och betraktas som näringsidkare enligt EU:s lagstiftning.
Visa alla

Beskrivning av boende

Lokalt hotellnamn: Catalonia Sagrada Familia
  • Öppnades: 2005
  • Antal rum: 194
Telefonnummer:+34-93-2458905
E-postadress:sagradafamilia.reservas@cataloniahotels.com
När du bor på Catalonia Sagrada Familia kommer du att vara perfekt positionerad för att utforska Sant Martí.
Gå till utomhus pool för att träna eller bara koppla av. För att ladda batterierna eller bara koppla av, besök fastighetens solbadområde. träningsrum erbjuder en plats för gäster att träna.
Den här fastigheten är hem för en restaurang. Under din vistelse kan du unna dig rumsservice med mat från den interna restaurang. Avsluta din lediga dag med en drink i bar.
På denna hotell har du tillgång till en automat. För extra bekvämlighet finns bagageförvaring och tvättservice också tillgängliga på boendet.
När du kör till fastigheten kan du använda parkeringsplatsen .

Du kanske undrar

Vilka in- och utcheckningstider gäller på Catalonia Sagrada Familia?

Incheckningen på Catalonia Sagrada Familia öppnar 15:00-23:30 och utcheckning ska ske senast kl. 12:00.

Har Catalonia Sagrada Familia pool?

Ja, Catalonia Sagrada Familia har en pool.

Är sällskapsdjur välkomna på Catalonia Sagrada Familia?

Ja, sällskapsdjur är vanligen välkomna på Catalonia Sagrada Familia, men det är alltid bäst att ringa i förväg och bekräfta.

Hur mycket kostar det att bo på Catalonia Sagrada Familia?

Priserna på Catalonia Sagrada Familia kan ändras beroende på datum, hotellpolicy och andra faktorer. För att se gällande priser anger du de datum du önskar bo på hotellet.

Vad har Catalonia Sagrada Familia för avbokningspolicy?

Avbokningspolicyn för Catalonia Sagrada Familia varierar beroende på rumstyp och bokningsvillkor.

Om det här boendet

Närmaste flygplatsBarcelona-El Prats flygplats
Avstånd till flygplats20.42KM
Närmaste tågstationEl Clot-Aragó Station
Avstånd till tågstation0.24KM
Närmaste tunnelbanestationClot
Avstånd till tunnelbanestation0.34KM
Genomsnittligt pris frånSEK2309
Hotell – antal stjärnor3