Element New Orleans Downtown
Välj datum
-
Välj datum
1 natt
Element New Orleans Downtown

Element New Orleans Downtown

Öppnades 2026
Visa på karta
Vi erbjuder prisgaranti
Höjdpunkter
Svit
Träningsrum
Tvättservice
Nyligen öppnat
Bekvämligheter
Alla bekvämligheter
Beskrivning av boende
Visa fler
Renlighet8,8
Bekvämligheter8,7
Läge och interiör8,8
Service8,7
Omgivningar
Flygplats: Louis Armstrong New Orleans International Airport
(23,9 km)
Tåg: Union Passenger Terminal Station
(1,2 km)
Tåg: Slidell, LA
(52,5 km)
Landmärken: Bourbon St
(450 min.)
Visa på karta
7

Studio King Size-säng, Studio, 1 King Size-säng, bäddsoffa

Rumsinformation
Sök lediga rum
8

Standardrum i kingsize

1 King size-säng
Luftkonditionering
Privat badrum
Kyl
TV
Rumsinformation
Sök lediga rum
12

Svit King med 1 sovrum och bäddsoffa

1 King size-säng och 1 Bäddsoffa
Luftkonditionering
Privat badrum
Kyl
TV
Rumsinformation
Sök lediga rum
8

Rum Standard med 1 king size-säng

1 King size-säng
Rumsinformation
Sök lediga rum
7

Studio Double Queen, Studio, 2 Queen

Luftkonditionering
Privat badrum
TV
Dusch
Rumsinformation
Sök lediga rum
8

Studio Commons, 4 sovrumsvit, 4 King Size-sängar

Rumsinformation
Sök lediga rum
8

Premium One-Bedroom King Size-säng Suite

1 King size-säng
Rumsinformation
Sök lediga rum
8

Rum Executive King med 1 king-säng

1 King size-säng
Luftkonditionering
Privat badrum
TV
Dusch
Rumsinformation
Sök lediga rum
Dölj rumstyper

Verifierade recensioner
Genomsnittet för liknande boenden i New Orleans
Recensioner nämner ofta
Anonym användare
16 april 2026
Pros: The room was modern, spotless, and featured a comfy bed and a full kitchenette with a large refrigerator. The high-speed internet was excellent, and the daily housekeeping kept everything fresh. Additionally, the on-site laundry was both convenient and very affordable. Cons: Service needs more consistency. Breakfast was often delayed until 7:00 AM despite a 6:30 AM start time. The coffee machine was out of milk for three days, with staff unable to refill it due to missing keys. Lastly, the hotel does not stock basic amenities like Q-tips. Overall: A great stay for the room quality and facilities, though the morning service could be improved.
Översätt
Gästanvändare
22 juni 2026
地點方面, 安靜, 乾淨
Översätt

Tjänster och bekvämligheter

Boendepolicyer

Tider för in- och utcheckning
Incheckning: efter kl. 15:00
Utcheckningstid: före kl. 12:00

Receptionens öppettider: 24 timmar om dygnet

Barnpolicyer
Barn i alla åldrar är välkomna på det här boendet.
Ytterligare avgifter kan debiteras för barn som sover i befintliga sängar. Lägg till antalet barn för att få ett mer korrekt pris.

Spjälsängar och extrasängar
Policyerna för extrasängar och spjälsängar kan variera beroende på rumstyp. Se rumstypens information för mer detaljer.

Frukost
KökVästerländsk
ÅlderAvgift
Vuxen
Kontakta hotellet
Ytterligare avgifter för frukost inkluderas inte i totalbeloppet och måste betalas på boendet.

Ålderskrav
Huvudgästen som checkar in måste vara minst 21 år gammal

Juridisk information
Det här boendet sköts av en professionell värd. Professionella värdar är parter som agerar i syften som rör deras affärsverksamhet eller yrke och betraktas som näringsidkare enligt EU:s lagstiftning.
Visa alla

Beskrivning av boende

Lokalt hotellnamn: Element New Orleans Downtown
  • Öppnades: 2026
  • Antal rum: 156
Telefonnummer:+1-504-4371010
E-postadress:el.msyed.gm@marriott.com
Element New Orleans Downtown helps you stay connected, feel alive and balanced while you visit the Big Easy. Our pet-friendly hotel rooms have kitchenettes, Westin Heavenly Beds, spa-like bathrooms, and separate living areas. Wake up to our complimentary, healthful breakfast, with hot items, fresh granola, whole fruits, premium coffee and more. In town for work? We are located in the Central Business District, less than a mile from BioDistrict New Orleans hospitals Visiting for fun? Walk half a mile to the Caesar's Superdome and Smoothie King Center, or one block to Canal Street and the Streetcar. Enjoy easy access to cruise ships, the French Quarter, Bourbon Street, and all that New Orleans has to offer. Host your family reunion, wedding room block, or group at Element New Orleans Downtown and enjoy great rates, bright spaces, and incredible hospitality.

Du kanske undrar

Vilka in- och utcheckningstider gäller på Element New Orleans Downtown?

Incheckningen på Element New Orleans Downtown öppnar 15:00 och utcheckning ska ske senast kl. 12:00.

Serverar Element New Orleans Downtown frukost?

Ja, Element New Orleans Downtown erbjuder frukost för gäster. Alternativen inkluderar: Västerländsk.

Hur mycket kostar det att bo på Element New Orleans Downtown?

Priserna på Element New Orleans Downtown kan ändras beroende på datum, hotellpolicy och andra faktorer. För att se gällande priser anger du de datum du önskar bo på hotellet.

Hur tar jag mig från den närmaste flygplatsen till Element New Orleans Downtown?

Den närmaste flygplatsen är Louis Armstrong New Orleans International Airport och den ligger cirka 19 min bilresa från hotellet (23,9 km).

Vad har Element New Orleans Downtown för avbokningspolicy?

Avbokningspolicyn för Element New Orleans Downtown varierar beroende på rumstyp och bokningsvillkor.

Om det här boendet

Närmaste flygplatsLouis Armstrong New Orleans International Airport
Avstånd till flygplats23.88KM
Närmaste tågstationUnion Passenger Terminal Station
Avstånd till tågstation1.15KM
Genomsnittligt pris frånSEK2446
Hotell – antal stjärnor3