Landkreis Nordsachsen

Hitta 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen

Ange dina resedatum för att se de senaste priserna samt tillgänglighet

Svep nedåt för att visa mer
Filtrera efter:
Hotell – antal stjärnor
≤2345
Gästbetyg
Fantastiskt 9+Utmärkt 8+Bra 7+Trevligt 6+

Vi hittade 16 3-stjärniga hotell för dig i Landkreis Nordsachsen

Välj dina resedatum för att se de senaste priserna.
Populärast
Lägsta pris
Närmast centrum
Bäst recensioner
99+
Hotell i Landkreis Nordsachsen
Detta 3-stjärniga hotell ligger bara några steg från flygplatsen Leipzig-Halle i Schkeuditz. Hotellet erbjuder gratis WiFi, och parkering och konferensfaciliteter är tillgängliga mot extra kostnad. 7 Days Premium Hotel Leipzig Airport öppnade 2018 och har ljusa, moderna och ljudisolerade rum. I alla luftkonditionerade rum finns en platt-tv med kabelkanaler och eget badrum med dusch, hårtork och toalettartiklar. På morgonen serveras en kontinental frukost. Du kan också koppla av i baren och loungen. Det finns också en öppen lobby med rymliga arbetsplatser. Tågstationen Leipzig/Halle Flughafen ligger bara några steg från hotellet, och har bra kollektivtrafikförbindelser till Leipzigs centrum, Halle och hela Sachsen. Allmän parkering är tillgänglig till rabatterat pris.

"The hotel's location is absolutely excellent! It takes only a couple of steps to reach the airport! The second pictures shows the view from the fifth floor, as you can see the airport is really nearby"
Mycket bra
41 recensioner
8,5/10
1 natt
Från 97 NZD
Se tillgänglighet
42
Hotell i Landkreis Nordsachsen
När du bor på Hotel Wenzels Hof kommer du att vara perfekt positionerad för att utforska allt som Zwethau har att erbjuda. Under din vistelse kan du unna dig ett besök på bastu på plats. Du hittar en restaurang på fastigheten med en mängd olika matställen tillgängliga. Njut av en måltid direkt från ditt bekväma rum med rumsservice från restaurang på plats. På denna hotell hittar du också faciliteter inklusive en trädgård. En parkeringsplats för gratis finns vid boendet.
Mycket bra
8,7/10
1 natt
Från 209 NZD
Se tillgänglighet
71
Hotell i Landkreis Nordsachsen
With a stay at REGIOHOTEL Halle/ Leipzig Airport in Schkeuditz, you'll be within a 15-minute drive of Leipzig Trade Fair and Halle Leipzig The Style Outlets. This hotel is 11.6 mi (18.6 km) from Leipzig Zoo and 12.1 mi (19.4 km) from Red Bull Arena. Take in the views from a terrace and make use of amenities such as complimentary wireless internet access and tour/ticket assistance. Enjoy a meal at the restaurant, or stay in and take advantage of the hotel's room service (during limited hours). Buffet breakfasts are available daily from 6 AM to 10 AM for a fee. Featured amenities include express check-in and luggage storage. Free self parking is available onsite. Make yourself at home in one of the 74 individually decorated guestrooms. Complimentary wireless internet access keeps you connected, and satellite programming is available for your entertainment. Bathrooms have showers and hair dryers. Conveniences include desks and blackout drapes/curtains, and housekeeping is provided daily.

"We arrived late but the counter lady was very friendly and helpful. Offered good advice on where to dine and offered room service. The room was clean and water pressure for shower was excellent."
Mycket bra
51 recensioner
8,2/10
1 natt
Från 82 NZD
Se tillgänglighet
91
Hotell i Landkreis Nordsachsen
Located in Schkeuditz, REGIOHOTEL Leipzig West is in the suburbs, a 1-minute drive from SAX Freizeit Center and 8 minutes from Nova Eventis Shopping Center. This hotel is 7.8 mi (12.5 km) from Red Bull Arena and 8.9 mi (14.4 km) from Leipzig Zoo. Take in the views from a terrace and make use of amenities such as complimentary wireless internet access. Wrap up your day with a drink at the bar/lounge. Buffet breakfasts are served on weekdays from 6:00 AM to 10:00 AM and on weekends from 7:00 AM to 10:00 AM for a fee. Featured amenities include express check-out, multilingual staff, and luggage storage. Free self parking is available onsite. Stay in one of 70 guestrooms featuring flat-screen televisions. Complimentary wireless internet access keeps you connected, and satellite programming is available for your entertainment. Bathrooms have showers and hair dryers. Conveniences include desks and coffee/tea makers, and housekeeping is provided on request.

"Echt gut für diesen günstigen Preis. Gerne wieder"
73 recensioner
7,1/10
1 natt
Från 79 NZD
Se tillgänglighet
79
Hotell i Landkreis Nordsachsen
När du bor på Ibis Styles Leipzig kommer du att vara perfekt positionerad för att utforska allt som Radefeld har att erbjuda. För att ladda batterierna eller bara koppla av, besök fastighetens bastu. träningsrum erbjuder en plats för gäster att träna. Den här fastigheten är hem för en restaurang. Under din vistelse kan du unna dig rumsservice med mat från den interna restaurang. Avsluta din lediga dag med en drink i bar. På denna hotell har du tillgång till en automat. Den här egenskapen erbjuder också bagageförvaring och tvättservice. En parkeringsplats för finns vid boendet.

"Die Zimmer sind für Ibis Style Verhältnisse leider schon etwas in die Jahre gekommen und Teppich im Zimmer finde ich auch nicht zeitgemäß und hygienisch. Ansonsten war das Personal aufmerksam und das Frühstück gut. Anbindung zum Flughafen optimal. Ansonsten natürlich etwas abseits. Insgesamt für Durchreisende oder kurze Aufenthalte ist die Preis Leistung aber optimal"
Mycket bra
78 recensioner
8,6/10
1 natt
Från 106 NZD
Se tillgänglighet
6
Hotell i Landkreis Nordsachsen
The Hotel-Pension Keller is an ideal spot for travelers wanting to discover the city. The Hotel-Pension Keller offers a pleasant stay in Nordsachsen for those traveling for business or leisure. The hotel is only 13km from Hohenroda and 32km from Leipzig/Halle Airport, giving guests a number of convenient transportation options. With multiple attractions nearby including Seelhausener See Bei Löbnitz, Reitstall Löbnitz GmbH and Campingplatz Löbnitz, guests will find plenty to keep themselves occupied. This hotel makes a great place to kick back and relax after a long day of sightseeing. According to our trusted guests, the facilities at this hotel are first-rate.

"Super"
Enastående
2 recensioner
10/10
1 natt
Från 128 NZD
Se tillgänglighet
31
Hotell i Landkreis Nordsachsen
Ibis Hotel Leipzig Nord-Ost är det perfekta stället att varva ner efter en dag av resa eller arbete. När du bor på denna hotell kommer du att vara 412m från Kinderland Leipzig och 1.68 km från am Schöppenteich Park. Dessutom är Rittergutsmuseum bara 1.73 km bort. Du hittar en restaurang på fastigheten med en mängd olika matställen tillgängliga. Njut av en måltid direkt från ditt bekväma rum med rumsservice från restaurang på plats. Närmaste flygplats är Leipzig/Halles flygplats, som du kan nå med bil på 13 min. Närmaste tågstation, Taucha(Leipzig), ligger en 17 min promenad från boendet. En parkeringsplats för finns vid boendet.
62 recensioner
7,0/10
1 natt
Från 95 NZD
Se tillgänglighet
36
Hotell i Landkreis Nordsachsen
The apartment "Kirchblick" is a vacation apartment in the 2020/21 renovated former stable of the rectory Dewitz (Taucha).The old loam cellar building was provided with a new roof and converted into an ideal vacation domicile according to ecological principles and with great pleasure in artistic design and attention to detail.The center of life is the large eat-in kitchen with huge gable window and long sitting window seat. It is the place for a perfect dinner, long game evenings in a large group or relaxed reading hours.The large bedroom with 2 (+2) sleeping arrangements and the cozy bunk room with double bed are extremely quiet. Kitchen and much of the furniture are custom made and fitted. The mosaic style floor made from old roof tiles is unique.It is a pet friendly apartment. Under the windowsill there are two boxes with toys. About pets:Pets allowed: dogs (limit 3 total).About checkOut:Check out before 10:00 AM.About children:Children allowed: ages 0-17.About checkIn:Check in after 5:00 PM.About smoking:Smoking is not permitted.About minBookingAge:Minimum age to rent: 18.About events:No events allowed.
Enastående
6 recensioner
10/10
Se tillgänglighet
73
Hotell i Landkreis Nordsachsen
När du bor på Gasthaus Zum Schwan kommer du att vara perfekt positionerad för att utforska allt som Oschatz har att erbjuda. Alla rum är rökfria. Den här fastigheten är hem för en restaurang. Avsluta din lediga dag med en drink i bar. Den här egenskapen erbjuder också bagageförvaring. En parkeringsplats för finns vid boendet.
Bra
28 recensioner
7,9/10
1 natt
Från 118 NZD
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Landkreis Nordsachsen
Located in Schkeuditz, Aparthotel Flughafen Leipzig is within a 10-minute drive of Porsche Experience Center Leipzig and Leipzig Trade Fair. This hotel is 5.4 mi (8.7 km) from Schladitzer Bucht and 9.8 mi (15.8 km) from Red Bull Arena. Take advantage of recreation opportunities such as bicycles to rent or take in the view from a terrace and a garden. Buffet breakfasts are available daily from 7:00 AM to 9:30 AM for a fee. Featured amenities include express check-in and express check-out. Self parking (subject to charges) is available onsite. Treat yourself to a stay in one of the 18 individually decorated guestrooms, featuring heated floors and flat-screen televisions. Your memory foam bed comes with premium bedding. Complimentary wireless internet access keeps you connected, and satellite programming is available for your entertainment. Conveniences include coffee/tea makers and complimentary bottled water, and housekeeping is provided daily.
Mycket bra
5 recensioner
8,8/10
1 natt
Från 116 NZD
Se tillgänglighet
Se alla 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen

Vanliga frågor

Vilka är de populära 3-stjärniga hotellen i Landkreis Nordsachsen?

Oavsett om du reser till Landkreis Nordsachsen i affärer eller som turist är Campanile Leipzig Halle Airport (från 93 NZD) , Regiohotel Leipzig West (från 85 NZD) och Regiohotel Halle Leipzig Airport (från 83 NZD) omtyckta hotell.

Vad är det genomsnittliga rumspriset för 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen?

För 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen är det genomsnittliga priset för veckodagar 189 NZD, och det genomsnittliga rumspriset på helger (fredag–lördag) är 191 NZD.

Vilka 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen erbjuder fitnessfaciliteter?

Ibis Styles Leipzig (från 112 NZD) erbjuder fitnessfaciliteter. Tillfredsställ ditt träningsbehov även när du reser!

Vilka 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen har bar?

För 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen med bar är Campanile Leipzig Halle Airport (från 93 NZD) , Regiohotel Leipzig West (från 85 NZD) och Regiohotel Halle Leipzig Airport (från 83 NZD) mycket populära.

Vilka 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen erbjuder frukost?

Vilka 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen erbjuder gratis Wi-Fi?

Internetanslutning är en nödvändighet när man är ute och reser. Campanile Leipzig Halle Airport (från 93 NZD), Regiohotel Leipzig West (från 85 NZD) och Regiohotel Halle Leipzig Airport (från 83 NZD) är populära hotell med gratis Wi-Fi.

Vilka erbjudanden finns tillgängliga för 3-stjärniga hotell i Landkreis Nordsachsen?

Trip.com tillhandahåller olika kampanjer och rabatter för 3-stjärniga hotell. Du kan ta en titt på kampanjsidan för att se tillgängliga kampanjer på Trip.com.

Lokal reseinfo

Högsta pris213 NZD
Lägsta pris95 NZD
Antal recensioner429
Antal hotell16
Genomsnittligt pris (vardagar)189 NZD
Genomsnittligt pris (helger)191 NZD