Rangárþing eystra

Hitta 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra

Ange dina resedatum för att se de senaste priserna samt tillgänglighet

Svep nedåt för att visa mer
Filtrera efter:
Hotell – antal stjärnor
≤2345
Gästbetyg
Fantastiskt 9+Utmärkt 8+Bra 7+Trevligt 6+

Vi hittade 23 3-stjärniga hotell för dig i Rangárþing eystra

Välj dina resedatum för att se de senaste priserna.
Populärast
Lägsta pris
Närmast centrum
Bäst recensioner
90
Hotell i Rangárþing eystra
Located in Rangárþing eystra, Lindartún Guesthouse is in a rural location, within a 15-minute drive of Saga Centre and Lava Centre. This guesthouse is 16.7 mi (26.9 km) from Seljalandsfoss and 12.9 mi (20.8 km) from Hella Golf Course. Take in the views from a terrace and a garden and make use of amenities such as complimentary wireless internet access. The front desk is staffed during limited hours. Free self parking is available onsite. Make yourself at home in one of the 8 guestrooms featuring DVD players and flat-screen televisions. Complimentary wired and wireless internet access keeps you connected, and cable programming provides entertainment. Bathrooms have showers and complimentary toiletries. Conveniences include electric kettles, and housekeeping is provided daily.

"💯💯💯 recommend Lindartun Guesthouse! Stayed here for 1 night on 1st October 2024 after our drive to Highlands and got here when it was already dark but i loved the drive to the junction from the main road to the guesthouse. It was pretty dark around the area which we thought we could be lucky for aurora sightings but it was cloudy. Luckily, I asked the owner when was the last aurora sighting at the guesthouse and she immediately opened her laptop and that’s when I found put there’s aurora forecast website in Iceland. She was the one that let us know there’s higher chance to spot aurora on the upcoming friday due to clear sky. Oh btw, for our check-in process, when I first arrived and entered the guesthouse, please take off your shoes by the entrance, and go to reception area infront of the kitchen and take the house phone to call the owner. We booked room no. 5 which cones with a sofa bed and the long toom was so cute and cozy. This is the cutest guesthouse room design among all 13 accoms across the country during our trip. I really loved it a lot as the room was long and spacious. The common dining area was really nice and big which I didn’t really spend time here. But I used the kitchen the next morning to boil hot water and make myself my hot chocolate and instant mushroom soup. Worth my money. Will book again if I visit Iceland again next time! How I’d described it: Lindartun (Cute Cozy Homey Vibe) Room Type: 1 Queen Bed + 1 Sofa Bed Toilet: Private Bathroom (clean and big) Perks: Nice kitchen and dining area Thank you for helping me out with my aurora hunting and for maintaining a really cute and nice guesthouse, owner!"
Utmärkt
85 recensioner
9,0/10
1 natt
Från 14 566 JPY
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Rangárþing eystra
Beläget i Skógar, är Hótel Skógafoss by EJ Hotels en utmärkt bas att utforska staden från. Upplev smakerna av köket från Lokalt på hotellets restaurang. Börja dagen med att ta en kaffe eller drink från kafé. På denna hotell hittar du också faciliteter inklusive en spelrum. För extra bekvämlighet finns gratis bagageförvaring också tillgängliga på hotellet. Parkering finns vid boendet.

"Very pleasant stay and top notch service. The room was comfortable, clean and tidy. The staff were very quick to assist and very flexible with our requests. Really amazing! The location is right at skogafoss which is really convenient, though the view of the room facing the fall cannot really see the waterfall."
Mycket bra
42 recensioner
8,9/10
1 natt
Från 40 519 JPY
Se tillgänglighet
84
Hotell i Rangárþing eystra
Boutique Hotel Anna by EJ Hotels är det perfekta stället att varva ner efter en dag av resa eller arbete. Njut av traditionellt-atmosfären på hotellets restaurang. Under din lediga tid kan du smutta på en drink på bar eller pigga upp dina sinnen med en kaffe på kafé. Den här egenskapen erbjuder också gratis bagageförvaring och tvättservice. När du kör till fastigheten kan du använda parkeringsplatsen gratis.

"Det är en lugn miljö."
Utmärkt
43 recensioner
9,0/10
1 natt
Från 54 350 JPY
Se tillgänglighet
67
Hotell i Rangárþing eystra
Med en vistelse på Hotel Skógá by EJ Hotels är du redo att varva ner efter en dags resa. Den här fastigheten är hem för en restaurang. Börja dagen med att ta en kaffe eller drink från kafé. När du kör till fastigheten kan du använda parkeringsplatsen gratis.

"Eins vorweg, das aktuell von Trip.com genutzte Bild zeigt ein anderes Hotel. Das Hotel Skoga hat ein dunkles Schrägdach und ist mittlerweile ziemlich abgewohnt. Dies ist, zusammen mit dem Preis, auch der größte Kritikpunkt. Ein altes Haus mit kleinen Zimmern für diesen Preis anzubieten ist einfach unverschämt, selbst für isländische Verhältnisse. Abgesehen vom Zustand des Gebäudes, den kleinen Zimmern und dem Preis gab es auch nichts auszusetzen, Sauberkeit und Frühstück waren in Ordnung. Für 50€ weniger pro Nacht wäre es vielleicht sogar eine Empfehlung wert, aber nicht unter diesen Umständen."
Mycket bra
113 recensioner
8,4/10
1 natt
Från 43 413 JPY
Se tillgänglighet
57
Hotell i Rangárþing eystra
Detta boende har en niohålsbana och stugor med egen terrass. Från boendet har du fin utsikt över Vestmannaeyjars skärgård och vulkanen Katla. Alla stugor på Hellishólar har sällskapsdel och eget badrum. Det finns WiFi. Hotellets restaurangbar serverar måltider och drycker. Det går även att köpa frukost, lunchpaket och drycker. Golfutrustning finns att hyra på boendet. Du kan även fiska i sjön som finns på området. Barnen kan leka på lekplatsen. Hellishólar Cottages har gratis parkering. Det är 42 km till hamnen Landeyjahöfn, som trafikeras av färjor till Västmannaöarna.

"We stayed in a little hut which was very cosy and warm even though it was quite cold outside. The hut was equipped with hot water, stove, water boiler and cutlery. Unfortunately no oven but that was totally fine. The location was perfect: a few minutes drive outside Hvollsvollür. Would totally stay there again <3"
Bra
58 recensioner
7,9/10
1 natt
Från 27 946 JPY
Se tillgänglighet
26
Hotell i Rangárþing eystra
Med en vistelse på Hótel Eyjafjallajökull är du redo att varva ner efter en dags resa. Det finns massor av aktiviteter att göra, inklusive ridning, golfbana, fiske och vandring. Den här fastigheten är hem för en restaurang. Njut av en måltid direkt från ditt bekväma rum med rumsservice från restaurang på plats. Avsluta din lediga dag med en drink i bar. På denna hotell har du tillgång till en trädgård och lekplats. Den här egenskapen erbjuder också växlingskontor, bagageförvaring och tvättservice. När du kör till fastigheten kan du använda parkeringsplatsen gratis.

"L'hotel si trova in posizione isolata nella campagna vicino il paese di hvosollur. C'è un ristorante all'interno con prezzi in linea con l'Islanda. La mattina c'è un ottima colazione a buffet con dolce e salato. La stanza era pulita e ben riscaldata. Ottimo per chi ama la natura, serve un auto per raggiungerlo."
Mycket bra
67 recensioner
8,6/10
1 natt
Från 27 709 JPY
Se tillgänglighet
90
Hotell i Rangárþing eystra
With a stay at this cabin in Rangárþing eystra, you'll be within a 5-minute drive of Seljalandsfoss and Paradisarhellir Cave. This cabin is 4.5 mi (7.3 km) from DC-3 Airplane Wreck and 7.7 mi (12.4 km) from Nauthúsagil Ravine. This smoke-free cabin offers games. Free self parking is available onsite. Your cabin features a Smart TV. Complimentary wireless internet access is available to keep you connected. A private bathroom with a shower features complimentary toiletries and a hair dryer. Conveniences include blackout drapes/curtains, and a crib/infant bed (complimentary) can be requested.

"First stayed in the ”villas” 4 years ago and came back this time to stay at the new part, which we felt was even better, especially for Families."
Otroligt
74 recensioner
9,4/10
1 natt
Från 82 034 JPY
Se tillgänglighet
49
Hotell i Rangárþing eystra
Hotel Selja är det perfekta stället att varva ner efter en dag av resa eller arbete. Den här egenskapen erbjuder kajaker, ridning, fiske och vandring, vilket ger dig massor av möjligheter att hålla dig i form. Den här fastigheten är hem för en restaurang. På denna hotell har du tillgång till en trädgård. Den här egenskapen erbjuder också bagageförvaring. När du kör till fastigheten kan du använda parkeringsplatsen gratis.

"Amazing place, lovely view and best position to visit the south coast ."
Utmärkt
113 recensioner
9,2/10
1 natt
Från 54 492 JPY
Se tillgänglighet
94
Hotell i Rangárþing eystra
Hotel Hvolsvöllur ligger i Rangárþing eystra och placerar dig 21,7 km från Seljalandsfoss (vattenfall) och 49,3 km från Skógafoss. Detta hotell ligger i samma region som Hekla. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi, bankettsal och varuautomat. Hotel Hvolsvöllur har en restaurang där gästerna kan avnjuta en utsökt måltid. Man kan även köpa nåt på deras snackbar/deli. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 06.30 och 10.00. Gäster har tillgång till bland annat business-service, expressutcheckning och kemtvätt/tvättjänster. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Känn dig som hemma i ett av de 66 luftkonditionerade rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns skrivbord och kaffe- och tebryggare. Städning erbjuds dagligen.

"房間乾淨,服務很好,早餐不錯,中途休息一天的好選擇,無意打碎了一個玻璃杯並沒有讓我賠償,遺忘了充電寶致電酒店詢問也很快幫忙找到"
Mycket bra
49 recensioner
8,3/10
1 natt
Från 26 949 JPY
Se tillgänglighet
48
Hotell i Rangárþing eystra
With a stay at Kviholmi Premium Apartments in Rangárþing eystra, you'll be in a regional park, within a 15-minute drive of Seljalandsfoss and Paradisarhellir Cave. This apartment is 6.5 mi (10.4 km) from Steinahellir and 9.8 mi (15.7 km) from DC-3 Airplane Wreck. Make use of convenient amenities, which include complimentary wireless internet access and tour/ticket assistance. Free self parking is available onsite. Make yourself at home in one of the 4 guestrooms, featuring kitchenettes with refrigerators and stovetops. 43-inch flat-screen televisions with digital programming provide entertainment, while complimentary wireless internet access keeps you connected. Conveniences include separate sitting areas and microwaves, and you can also request cribs/infant beds (complimentary).

"還是很好,朋友們住一起很開心,位置在雷克雅維克去往維克的路上。離一個大瀑布近。斯科加瀑布還是斯利雅蘭瀑布記不清了。"
Otroligt
40 recensioner
9,4/10
1 natt
Från 47 992 JPY
Se tillgänglighet
Se alla 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra

Se alternativ från andra resenärer om hotell i Rangárþing eystra

Visa alla
Läs genuina betyg och recensioner från verkliga resenärer för att hjälpa dig hitta din perfekta vistelse

The Garage

9,7/10
Otroligt
Publicerades6 aug. 2025
Gästanvändare
Had such a great stay at the garage, super scenic spot. The room was just perfect and it was quite a treat to arrive to fresh baked banana bread and chocolate cake the day we arrived. The owner was very accommodating and there to answer any questions. My boys, ages 11 and 13 were able to explore the property up to the waterfall behind the home which was an extra special treat. Especially when her dogs followed us along the trail I think that made their day. We even got to take advantage of the hot tub after our day of hiking. Looking back I would have booked 2 nights here as we really loved it and could have easily stayed 2 days and done some of our tours venturing out from there. .
Pris per natt från:41 444 JPY

Brú Guesthouse

9,5/10
Otroligt
Publicerades29 maj 2024
Gästanvändare
The room environment was comfortable and clean, with a kitchen for cooking. Check-in was convenient, and I most enjoyed the scenery in the surrounding area, which felt like a world unto itself. It allowed us to spend an unforgettable day in Iceland.
Pris per natt från:42 464 JPY

Hamar - Puffin Cottages & Rooms

8,9/10
Mycket bra
Publicerades16 dec. 2024
Gästanvändare
We stayed twice in this place during pur trip to Iceland. Fantastic place, great host, 100% recommended
Pris per natt från:19 690 JPY

Hótel Fljótshlíd

8,3/10
Mycket bra
Publicerades8 okt. 2023
LC1807
當晚到達酒店時已過了8時,餐廳已關,服務員拿出簡單地圖耐心地講介附近餐廳位置。早餐是自助式的,比預期豐富,很滿足。酒店佈置很別緻,很多打咭位。有免費停車位,地理位置方便,距離熔岩展覽館Lava Centre 只有5分鐘路程。
Pris per natt från:36 083 JPY

Bakland ad Lagafelli

8,1/10
Mycket bra
Publicerades24 maj 2025
Anonym användare
Nice accommodation in a farm with 🐏 outside your windows. Spacious rooms with comfortable beds. They provided a washing machine and a dryer too. Thank you for making our stay comfortable
Pris per natt från:35 205 JPY

Welcome Holiday Home

7,8/10
Bra
Publicerades14 juni 2025
Gästanvändare
Las cabañas están muy bien Como punto negativo veo la manera de hacer el check in. Tienes que llamar a un número de teléfono y que te digan el número de cabaña y la contraseña de entrada Quitando eso, el sitio la verdad es que está genial!
Pris per natt från:41 515 JPY

North Star Cottage

7,4/10
Publicerades11 okt. 2025
Gästanvändare
Accommodation was great - amazing location, nice small cottage where we found everything we needed. HOWEVER the check-in process was really terrible experience. We called to the phone number that we found on the hotel website - it means we followed the check-in process as it stated in confirmation email. Lady told us code that we had to use to get into cottage but we could not understood precisely the number. So we asked her to repeat slowly. She told us she can’t repeat it and hang up the phone. After that we couldn’t call her back - she probably block my number so my friend tried to call her, she blocked also her phone number. So we called her through Trip - she picked up and after we told her we want to check in I to North Star cottage she again hang up. So my friend went to the cottage door and tried combinations of number to unlock the door - otherwise we wouldn’t sleep in the cottage this night. Really terrible experience and unprofessional behaviour of staff. Definitely not recommending.
Pris per natt från:44 386 JPY

Vanliga frågor

Vilka är de populära 3-stjärniga hotellen i Rangárþing eystra?

Oavsett om du reser till Rangárþing eystra i affärer eller som turist är Hótel Skógafoss by EJ Hotels (från 43 363 JPY) , Hotel Skógá by EJ Hotels (från 55 509 JPY) och Boutique Hotel Anna by EJ Hotels (från 69 790 JPY) omtyckta hotell.

Vad är det genomsnittliga rumspriset för 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra?

För 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra är det genomsnittliga priset för veckodagar 58 585 JPY, och det genomsnittliga rumspriset på helger (fredag–lördag) är 59 430 JPY.

Vilka 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra har bar?

Vilka 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra erbjuder frukost?

Vilka 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra erbjuder gratis Wi-Fi?

Internetanslutning är en nödvändighet när man är ute och reser. Hótel Skógafoss by EJ Hotels (från 43 363 JPY), Hotel Skógá by EJ Hotels (från 55 509 JPY) och Boutique Hotel Anna by EJ Hotels (från 69 790 JPY) är populära hotell med gratis Wi-Fi.

Vilka 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra tillåter sällskapsdjur?

Hellisholar Cottages (från 28 513 JPY) tillåter sällskapsdjur. Ta med dig dina sällskapsdjur på resan!

Vilka erbjudanden finns tillgängliga för 3-stjärniga hotell i Rangárþing eystra?

Trip.com tillhandahåller olika kampanjer och rabatter för 3-stjärniga hotell. Du kan ta en titt på kampanjsidan för att se tillgängliga kampanjer på Trip.com.

Lokal reseinfo

Högsta pris316 869 JPY
Lägsta pris33 948 JPY
Antal recensioner1,608
Antal hotell23
Genomsnittligt pris (vardagar)58 585 JPY
Genomsnittligt pris (helger)59 430 JPY