Mae Rim District

Hitta 3-stjärniga hotell i Mae Rim District

Ange dina resedatum för att se de senaste priserna samt tillgänglighet

Svep nedåt för att visa mer
Filtrera efter:
Hotell – antal stjärnor
≤2345
Gästbetyg
Fantastiskt 9+Utmärkt 8+Bra 7+Trevligt 6+

Vi hittade 81 3-stjärniga hotell för dig i Mae Rim District

Välj dina resedatum för att se de senaste priserna.
Populärast
Lägsta pris
Närmast centrum
Bäst recensioner
99+
Hotell i Mae Raem,Mae Rim District
Upptäck allt som Mae Raem har att erbjuda under din vistelse på Vaya House Chiang Mai. Upplev smakerna av köket från Thailändskt på hotellets restaurang. När du kör till fastigheten kan du använda parkeringsplatsen gratis.

"ที่พักสวย สะอาด แต่อยู่สูงทางเข้าหายาก ต้องสังเกตุไม่งั้นขับเลย ตอนเย็นมีหมูกะทะอร่อย ให้เยอะถูกใจ ไปช่วงหน้าหนาว อากาศเย็นดีมาก โดยรวมดีค่ะ"
Mycket bra
9 recensioner
8,4/10
1 natt
Från 36 USD
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Rim Tai,Mae Rim District
Upptäck allt som Rim Tai har att erbjuda under din vistelse på Lanna Oriental Mae Rim. Ta ett dopp i fastighetens pool. Du kan också kolla in pool med utsikt. För att ladda batterierna eller bara koppla av, besök fastighetens solbadområde. Den här fastigheten är hem för en restaurang. Under din vistelse kan du unna dig rumsservice med mat från den interna restaurang. Börja dagen med att ta en kaffe eller drink från kafé. På denna hotell har du tillgång till en lekplats, spelrum och tesalong. För extra bekvämlighet finns gratis bagageförvaring, kemtvätt och tvättservice också tillgängliga på fastigheten. Gäster som anländer med bil kan använda fastighetens parkeringsplats.

"เป็นที่พักที่เราชอบมากๆเลยค่ะ พนักงานยิ้มแย้มแจ่มใสบริการดีห้องสะอาดเรียบร้อยสระว่ายน้ำส่วนตัวมากๆเลยเราพักตั้งแต่ 22 กันยายนถึง 5 ตุลาคมและในช่วงเวลานั้นเรามีงานเลี้ยงให้ลูกชาย ทางโรงแรมก็จัดการ ได้ดีมากๆเลยค่ะโอกาสหน้าจะกลับไปใช้บริการอีก สะดวกสบายทุกอย่าง และใกล้ที่บ้านลูกที่เราจะ ไปมาหาสู่ลูกได้ สะดวกมาก ขอบคุณมากๆเลยค่ะ"
Mycket bra
48 recensioner
8,3/10
1 natt
Från 11 USD
Se tillgänglighet
78
Hotell i Pong Yaeng,Mae Rim District
Nj homestay ligger i Ban Thung Phan Ha och erbjuder boende med utsikt över bergen samt en trädgård, en gemensam lounge och en terrass. Nj homestay erbjuder både WiFi och privat parkering utan extra kostnad. I alla boendeenheter finns ett eget badrum med en dusch, gratis toalettartiklar, hårtork och tofflor. En amerikansk frukost serveras på boendet. Som gäst på Nj homestay har du tillgång till ett bubbelbad. Nj homestay erbjuder både cykeluthyrning och biluthyrning. Flygplatsen (Chiang Mai internationella flygplats) ligger 40 km bort. Boendet erbjuder flygplatstransfer mot en avgift.

"I really loved the service at NJ Homestay. Although the staff may not speak or understand English very well, we managed just fine using Google Translate. Our room’s toilet did give us some trouble during our stay — the water heater wasn’t working at first, and later the toilet had flushing issues, which continued throughout the two nights we were there. That said, I want to give a special shoutout to the staff, who were always patient and helpful, never hesitating to assist us with unclogging the toilet or checking the heater whenever there was a problem. The location isn’t the most convenient since it’s up in the mountains, but having a private driver made a big difference. Breakfast was included and it was great. As for cleanliness, it was acceptable considering the homestay is located in a mountainous area — some bugs are expected, and roosters start crowing as early as 3:30 a.m. Overall, the beautiful views, peaceful atmosphere, fresh air, and friendly staff and locals (Chiang Mai people are generally very warm and welcoming) made the stay worthwhile. I would definitely visit again."
Mycket bra
93 recensioner
8,5/10
1 natt
Från 24 USD
Se tillgänglighet
83
Hotell i Mae Raem,Mae Rim District
När du bor på Rai Doi Chang Moncham kommer du att vara perfekt positionerad för att utforska Mae Raem. På denna hotell hittar du också faciliteter inklusive en grillmat. Parkering finns vid boendet.
Enastående
2 recensioner
9,9/10
1 natt
Från 50 USD
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Mae Raem,Mae Rim District
När du bor på Mon Ing Dao kommer du att vara perfekt positionerad för att utforska Mae Ram. Du hittar en restaurang på fastigheten med en mängd olika matställen tillgängliga. Den här egenskapen erbjuder också bagageförvaring. Parkering finns vid boendet.

"excellent service! There is a shop inside the glamping site selling all u ll need, so no need to buy staff"
Utmärkt
33 recensioner
9,2/10
1 natt
Från 28 USD
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Pong Yaeng,Mae Rim District
Beläget i Pong Yaeng i Mae Rim District, erbjuder Khon Lang Khao Homestay en fantastisk vistelseupplevelse för dig som reser på skoj eller i jobbet. På denna resort har du tillgång till en trädgård. Gäster som anländer med bil kan använda fastighetens parkeringsplats.
Otroligt
4 recensioner
9,5/10
1 natt
Från 89 USD
Se tillgänglighet
76
Hotell i Pong Yaeng,Mae Rim District
Upptäck allt som Pong Yaeng har att erbjuda under din vistelse på Phuthara Klangdong. En parkeringsplats för gratis finns vid boendet.

"This is a hidden gem, the roadtrip is fun and the place is amazing, the view is great. Staff are super friendly and the food is great!"
Bra
68 recensioner
7,8/10
1 natt
Från 24 USD
Se tillgänglighet
83
Hotell i Pong Yaeng,Mae Rim District
Chai Cheevit Maesa ligger i Ban Thung Phan Ha och erbjuder boende med en trädgård och en terrass. De luftkonditionerade rummen har bergsutsikt och har skrivbord och gratis WiFi. På Chai Cheevit Maesa är samtliga rum utrustade med balkong. I det egna badrummet finns dusch, gratis toalettartiklar och hårtork. Boendeenheterna har eget badrum med badrockar. Sängkläder ingår. Boendet serverar en à la carte-frukost och en asiatisk frukost. Flygplatsen (Chiang Mai internationella flygplats) ligger 38 km från boendet.

"✨ An Overwhelmingly Amazing Stay at Chai Cheevit Maesa ✨ The journey to the resort itself felt like an adventure — the off-terrain road might be a little wild, but it only added to the excitement and made the arrival even more rewarding. From the very first moment, we were greeted with an incredibly warm welcome. The staff here are beyond wonderful — always helpful, attentive, and thoughtful, even before our arrival when communication and service were impressively fast. And then… the view! Just wow. Absolutely worth the drive. It truly feels like a hidden gem tucked away from the chaos of the city. The peace and calm of the surroundings instantly washed away the stress of daily life — such a refreshing escape. Every detail of our stay was filled with care. From the flawless service throughout to our beautiful evening dinner, everything felt personal and special. It’s rare to find a place that gives both adventure and tranquility in one experience. The only downside? Having to leave such an amazing place! I would 100% recommend Chai Cheevit Maesa to anyone looking for something unique, peaceful, and unforgettable. I’m already planning to come back — and next time, I’ll be staying longer!"
Mycket bra
54 recensioner
8,8/10
1 natt
Från 111 USD
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Mae Raem,Mae Rim District
Beläget i Mae Rim Districts Mae Ram, är Mon View Ngam placerad för att möta behoven hos dem som reser på nöjes skull eller i jobbet. Upplev smakerna av köket från Thailändskt på hotellets restaurang. Parkering finns vid boendet.

"Highly recommended for Muslim travelers!!! We are a family of 5 with kids aged 18,13 and 10. This is our first time visiting this place. We came directly from the airport around 9pm, taxi fare was about 1500bht and the journey is about 1 hr. The moment we reached Mon View Ngarm, the weather was about 13 degrees!  We stayed at the Family Room (required a little hike from the check-in counter).  Check-in process is seamless and the staff guided us to our room.  The room is amazingly clean (no insects or even mosquitoes!) and the view in the morning is AMAZINGLY BREATHTAKING ! Halal Breakfast was simple for the 2 days we stayed. They had a little corner specifically for this and many other Muslim travellers were here too. Travelling around the area (if you have 5 pax) like me, I recommend you hire a private driver for the whole day (hotel can arrange for you) Mine cost about 1500bht. I’ll also recommend you to have Hotpot dinner at the breakfast restaurant in the hotel. It’s simple but it’s worth it to enjoy with the weather! Not all staff can speak English, so I have to use Google translate at times.  Overall, I couldn’t get enough of this place! Will definitely come back again to explore more. Don’t forget to bring proper clothing! Temperature will drop from late afternoon."
Mycket bra
90 recensioner
8,4/10
1 natt
Från 36 USD
Se tillgänglighet
99+
Hotell i Don Kaeo,Mae Rim District
Upptäck allt som Don Kaeo har att erbjuda under din vistelse på Nakornping Boutique Hotel. Det interna kafé är det perfekta stället att umgås på. På denna hotell har du tillgång till en trädgård. Parkering finns vid boendet.

"Nakornping Boutique Hotel in Chiang Mai is a charming and cozy retreat. The rooms are tastefully decorated and comfortable, offering a relaxing atmosphere. The staff is warm and hospitable, always eager to help with any needs. Its convenient location allows easy access to local attractions and markets. Overall, it's a great choice for a pleasant and memorable stay in Chiang Mai."
Utmärkt
230 recensioner
9,1/10
1 natt
Från 22 USD
Se tillgänglighet
Se alla 3-stjärniga hotell i Mae Rim District

Se alternativ från andra resenärer om hotell i Mae Rim District

Visa alla
Läs genuina betyg och recensioner från verkliga resenärer för att hjälpa dig hitta din perfekta vistelse

Monoceros Resort

9,5/10
Otroligt
Publicerades17 maj 2025
Samujjal Kalita
Although I mistakenly booked the stay for the same day while making the reservation in the evening — meaning the check-in time had already passed by about four hours and I am quite far away in PAI (leaving next day to Mae RIM). Since it was a non-refundable, no-show booking, I initially thought I had lost it. However, Paul, the reception manager, reached out by email to ask what time I would be arriving. I explained my mistake, letting him know I had meant to book for the following day. To my surprise and gratitude, they kindly adjusted my reservation at no extra charge. The resort itself is absolutely beautiful, surrounded by lush greenery and filled with tranquil natural sounds. The cleanliness was outstanding. The huts are very nice. The toilet and shower were stylish, modern, and spotless. I had a very comfortable stay, and the breakfast was of excellent quality. (Attached are un-edited photos taken by mobile)
Pris per natt från:47 USD

Tuabaandin

9,1/10
Utmärkt
Publicerades28 nov. 2025
Gästanvändare
ตั้วบ้านดิน เป็นโฮมสเตย์ที่น่ารัก ตกแต่งน่าอยู่ เหมาะกับการมาพักผ่อน ฮีลใจ ดื่มด่ำกับบรรยากาศหนาวช่วงปลายปีแบบนี้ เงียบสงบ ไพรเวทสุดๆ อิ่มอร่อยไปกับชุดหมูกระทะ มีน้ำแข็ง และเครื่องดื่มบริการ ส่วนอาหารเช้าจัดเต็ม อิ่มท้องก่อนกลับ ที่สำคัญเจ้าของ “คุณแอน“ น่ารัก เป็นกันเองมากๆ ดูแลตลอด ขาดเหลืออะไร โทรเรียกได้จ้า อยากแนะนำให้ทุกคนมาสักครั้งคะ รับรองไม่ผิดหวัง
Pris per natt från:47 USD

Phutawan monjam

9,0/10
Utmärkt
Publicerades29 okt. 2025
BB_ Creator
Location ดีมาก มี Welcome Drink และขนมต้อนรับตอนไปถึง ราคานี้รวมเซทหมูกระทะแบบจัดเต็ม และวิวหุบเขาสวย เป็นบ้านพัก 2 ชั้น ห้องนอนอยู่ชั้น 2 แต่ที่ห้องพักจะไม่มีทีวีและตู้เย็น พนักงานบริการดี ภาพรวมถือว่าดีครับ
Pris per natt från:73 USD

Koya Homestay

8,9/10
Mycket bra
Publicerades12 jan. 2026
Gästanvändare
This is the first time i visit mon jam It took long time for me choose between different homestays I was attracted by this koya because of its layout Two rows of houses are building down the slope The tent looks pretty spacious, with an independent shelter When i came to the site, it is what it looked like, that's good But the location, it is some what isolated, for me, i didn't take a long walk to anywhere Just chilling in the camp The food is not bad, mookata, breakfast Staff are attentive Unluckily, can't see sea of clouds this time Overall, i like this trip
Pris per natt från:33 USD

Baan Mon Muan

8,8/10
Mycket bra
Publicerades27 juli 2025
Gästanvändare
Very cozy and nice resort in Mon Jam. The resort architecture was really homey. We came to the resort too early before check-in time but we've been received great service and hospitalized to get early check-in also been upgraded to the bigger room to ”Mon Fah” that you can enjoy the stunning view at your room great balcony area. Hot chamomile tea retreated me from a bit cold but fresh greenery after rain during check-in waiting. After check-in, we took lunch at resort restaurant that they had Michaelin stars 3 consecutive years. Food was fresh and very healthy delicious especially organic vegg. We felt very warm hospitalized from all service minded and well trained staffs and especially 'Pee Su” the owner. All fruits especially papaya was really sweet and fresh. We encouraged yo support local organic farm directly here that you can enjoy shopping papaya, lemon, and seasonal vegg and fruits here. ”Nong Kwan” the resort staff brought us to the local chilli, lettuce and cabbage farm down hill that easy to access from resort. She's really friendly and amazingly she learnt how to plant by herself, from long year experience learning by doing was such a great expertise that she shared her know how with us and we learnt from her a lot about high land plantation. We appreciated Pee Su, Long Kwan and all staffs provided us great service like friends visit home. We promised next time to Mon Jam, we'll revisit your place once again for sure.
Pris per natt från:143 USD

Mae Sa Valley Farm Stay Resort

8,7/10
Mycket bra
Publicerades16 nov. 2024
Gästanvändare
Beautiful. Peaceful. Gorgeous valley. Excellent staffs. Very relaxing and restful. Worth every penny for a supercharged spiritual one week stay amidst divine creation in such natural beauty ! Moreover ALL local workers were so kind, sincere, truthful in their natural simplicity of life. A small paradise on earth ?
Pris per natt från:38 USD

Jirung Health Village

8,1/10
Mycket bra
Publicerades16 dec. 2024
Gästanvändare
Allt var toppen, lätt att hitta. Det är ett utmärkt ställe för en reträtt och avkoppling. Internet i vår bungalow fungerade inte bra, så vi använde det i lobbyn. Personalen var vänlig. Det finns en restaurang.
Pris per natt från:32 USD

Mon Sai Lom Monjam

7,2/10
Publicerades9 nov. 2025
Gästanvändare
I have booked the largest room with a bathtub at the balcony. Thought it should be nice to take some IG photos. However, the showerhead faucet is running very slowly, and there was no hot water coming out at all. It feels like a bit warm water. However, the weather is so cool on the mountain…. It is also impossible to wait until the entire bathtub is full of water. Normal shower has no hot water at all and the shower head faucet was also running so slow. Not enjoyable and relax at all. Heard that another glampimg site site has the same problem. I will not go for glamoing in this area again.
Pris per natt från:28 USD

The View Homestay Monjam

6,8/10
Publicerades13 jan. 2026
shweko
Utsikten här är fantastisk.Höjden är definitivt badrummet där du kan sova medan du njuter av scenen37413; 28190; det var fantastiskt.Moo Krata-uppsättningen är 500 THB, som är smakfull och värd priset. Det gratis frukost är enkel, bestående av porr, bröd, omedelbar kaffe och juice.Att komma hit är mycket lätt, vägen är en smidig körning och det finns massor av parkering.Den enda nedre delen jag hittade var bristen på varmt vatten. Förutom det var allt bra.
Pris per natt från:29 USD

Vanliga frågor

Vilka är de populära 3-stjärniga hotellen i Mae Rim District?

Oavsett om du reser till Mae Rim District i affärer eller som turist är Lanna Oriental Mae Rim (från 18 USD) , Phuthara Klangdong (från 33 USD) och Nakornping Boutique Hotel (från 27 USD) omtyckta hotell.

Vad är det genomsnittliga rumspriset för 3-stjärniga hotell i Mae Rim District?

För 3-stjärniga hotell i Mae Rim District är det genomsnittliga priset för veckodagar 110 USD, och det genomsnittliga rumspriset på helger (fredag–lördag) är 111 USD.

Vilka 3-stjärniga hotell i Mae Rim District har pool?

Det finns många 3-stjärniga hotell i Mae Rim District med pool. Lanna Oriental Mae Rim (från 18 USD) , Mae Sa Valley Farm Stay Resort (från 45 USD) och Lamtam Maesa Resort (från 21 USD) är mycket populära.

Vilka 3-stjärniga hotell i Mae Rim District erbjuder fitnessfaciliteter?

Safe House 168 (från 69 USD) erbjuder fitnessfaciliteter. Tillfredsställ ditt träningsbehov även när du reser!

Vilka 3-stjärniga hotell i Mae Rim District har bar?

För 3-stjärniga hotell i Mae Rim District med bar är Tuabaandin (från 41 USD) och Mae Sa Valley Farm Stay Resort (från 45 USD) mycket populära.

Vilka 3-stjärniga hotell i Mae Rim District erbjuder spatjänster?

Vill du slappna av med en spabehandling? Bland 3-stjärniga hotell i Mae Rim District är Mae Sa Valley Farm Stay Resort (från 45 USD) mycket populärt.

Vilka 3-stjärniga hotell i Mae Rim District erbjuder gratis Wi-Fi?

Internetanslutning är en nödvändighet när man är ute och reser. Lanna Oriental Mae Rim (från 18 USD), Phuthara Klangdong (från 33 USD) och Nakornping Boutique Hotel (från 27 USD) är populära hotell med gratis Wi-Fi.

Vilka 3-stjärniga hotell i Mae Rim District tillåter sällskapsdjur?

Phutawan monjam (från 97 USD) tillåter sällskapsdjur. Ta med dig dina sällskapsdjur på resan!

Vilka erbjudanden finns tillgängliga för 3-stjärniga hotell i Mae Rim District?

Trip.com tillhandahåller olika kampanjer och rabatter för 3-stjärniga hotell. Du kan ta en titt på kampanjsidan för att se tillgängliga kampanjer på Trip.com.

Lokal reseinfo

Högsta pris632 USD
Lägsta pris29 USD
Antal recensioner1,176
Antal hotell81
Genomsnittligt pris (vardagar)110 USD
Genomsnittligt pris (helger)111 USD