>
München till Köln

Jämför priser för att resa från München till Köln

Sök efter biljetter från München till Köln under de kommande 7 dagarna. Flyg från 1 154 kr. Tåg från 81 kr. Bussar från 440 kr.
Flyg
1 154 kr|1 tim 10 min
Tåg
81 kr|4 tim 9 min
Bussar
440 kr|7 tim 20 min
1 908 kr
1 729 kr
3 059 kr
2 010 kr
2 657 kr
1 772 kr
1 410 kr
1 519 kr
1 261 kr
1 982 kr
1 154 kr
1 414 kr
1 407 kr
1 397 kr
Lufthansa
Billigaste|Snabbast
1 tim 10 min
Münchens flygplatsKöln-Bonns flygplats
1 729 krEnkel
Search
Direkt
Croatia Airlines
19 tim 40 min
Münchens flygplatsKöln-Bonns flygplats
3 606 krEnkel
Search
1 mellanlandning
Lufthansa
19 tim 10 min
Münchens flygplatsKöln-Bonns flygplats
4 561 krEnkel
Search
1 mellanlandning
ITA Airways
16 tim 45 min
Münchens flygplatsKöln-Bonns flygplats
5 122 krEnkel
Search
1 mellanlandning
  • Priser som visas från München till Köln är de beräknade lägsta priserna som hittats under de senaste 24 timmarna för resor inom de kommande 7 dagarna.

Jämför flyg, tåg och bussar från München till Köln

Det billigaste sättet att ta sig från München till Köln kostar endast 289 kr i genomsnitt med Tåg, och det snabbaste sättet tar bara 1 tim 30 min med Flyg. Hitta det resealternativ som passar dig bäst.

Flight
Flyg Snabbast
Genomsnittligt pris 1 350 kr
Genomsnittlig varaktighet 1 tim 30 min
Avgångstid --
Direktalternativ
Sök flyg
Train
Tåg Billigaste
Genomsnittligt pris 289 kr
Genomsnittlig varaktighet 4 tim 59 min
Avgångstid 04:34 - 18:06
Direktalternativ
Bus
Bussar
Genomsnittligt pris 310 kr
Genomsnittlig varaktighet 10 tim 51 min
Avgångstid 04:45 - 17:50
Direktalternativ

· Sammanlagd tid före avgång: Beräknad restid till avreseplatsen, plus standardincheckning, säkerhetskontroll och väntetid

När är det billigast att resa från München till Köln?

Vilken månad är det billigast att flyga enkelresa från München till Köln?

Genomsnittligt flygpris för enkelresor från München till Köln köpta av Trip.com-användare per månad under de senaste 12 månaderna

Enligt data från Trip.com är den billigaste månaden för flyg från München till Köln juli, med ett genomsnittspris på 1 505 kr. Däremot är den dyraste månaden vanligtvis september, med ett genomsnittspris på upp till 2 334 kr.

2 334 kr
1 920 kr
1 505 kr
1 091 kr
    Billigaste
  • 1 751 kr
    okt.
  • 1 684 kr
    nov.
  • 1 776 kr
    dec.
  • 1 642 kr
    jan.
  • 1 988 kr
    feb.
  • 2 187 kr
    mars
  • 1 794 kr
    apr.
  • 1 845 kr
    maj
  • 2 296 kr
    juni
  • 1 505 kr
    juli
  • 2 176 kr
    aug.
  • 2 334 kr
    sep.

Vilken dag är det billigast att resa med tåg från München till Köln?

Genomsnittliga tågpriser från München till Köln för de kommande 7 dagarna, baserat på sökningar av Trip.com-användare.

Baserat på data från Trip.com är den billigaste dagen att resa med tåg från München till Köln lördag, med ett genomsnittspris på 181 kr.

350 kr
266 kr
181 kr
97 kr
    Billigaste
  • 9 nov.
  • 3 nov.
  • 28 okt.
  • 5 nov.
  • 6 nov.
  • 7 nov.
  • 22 nov.

Vilken dag är det billigast att resa från München till Köln med buss?

Genomsnittspriset för en buss från München till Köln hittat av Trip.com-användare under de kommande 7 dagarna.

Baserat på data från Trip.com är den billigaste dagen för bussbiljetter från München till Köln måndag, med ett genomsnittspris på 310 kr.

310 kr
  • 26 okt.
  • 27 okt.
  • 28 okt.
  • 29 okt.
  • 30 okt.
  • 24 okt.
  • 25 okt.

Rekommenderade hotell i Köln

Excelsior Hotel Ernst am Dom
9.2/10
116 Reviews
Excelsior Hotel Ernst am Dom
hotel-star hotel-star hotel-star hotel-star hotel-star hotel-praise
0.56 km from downtown
3 144 kr
Hyatt Regency Cologne
9.5/10
115 Reviews
Hyatt Regency Cologne
hotel-star hotel-star hotel-star hotel-star hotel-star hotel-praise
0.72 km from downtown
3% off
2 402 kr 2 335 kr
Adina Apartment Hotel Cologne
9/10
78 Reviews
Adina Apartment Hotel Cologne
hotel-star hotel-star hotel-star hotel-star hotel-praise
1.23 km from downtown
10% off
1 354 kr 1 219 kr
Hotel Casa Colonia
8.8/10
6 Reviews
Hotel Casa Colonia
hotel-star hotel-star hotel-star hotel-praise
0.94 km from downtown
1 859 kr

Resetips för resor från München till Köln

Bolag som kör från München till Köln

Deutsche Bahn
FlixBus
Comuto Pro SAS

Hitta avrese- och ankomstplatser nära München och Köln

Populära flygplatser nära München

Augsburg Airport (AGB) München Tyskland
Münchens flygplats (MUC) München Tyskland
Salzburgs flygplats (SZG) I närheten Salzburg Österrike

Populära flygplatser nära Köln

Köln-Bonns flygplats (CGN) Köln Tyskland
Düsseldorfs flygplats (DUS) I närheten Düsseldorf Tyskland

Populära tågstationer nära München

München Hbf (tief) München Germany
München Hbf München Germany
München Hbf Gl.27-36 München Germany
München Hbf Gl.5-10 München Germany
Hauptbahnhof Nord, München München Germany

Populära tågstationer nära Köln

Heumarkt, Köln Köln Germany
Köln Hbf (Breslauer Platz) Köln Germany
Köln Hbf Köln Germany
Neumarkt, Köln Köln Germany
Severinstr., Köln Köln Germany

Populära busstationer nära München

Odeonsplatz, München München Germany
Max-Weber-Platz, München München Germany
Munich Central Station (Station Hall) München Germany
Hauptbahnhof Nord, München München Germany
Hauptbahnhof Nord, München München Germany

Populära busstationer nära Köln

Cologne Central Bus Station Köln Germany
Cologne Johannisstrasse Köln Germany
Cologne Ottopl. Köln Germany
Hansaring Köln Germany
Cologne Gummersbacher Köln Germany

Så här reser du från München till Köln: vanliga frågor

  • How far is it from München to Köln?

    It’s about 435 km (270 mi) from München to Köln.
  • You can travel from München to Köln in 3 different ways: Flyg, Tåg, Bussar.
  • The fastest way to get from München to Köln is by Flyg, with an average journey time of 1 timme 30 minut. Other modes of transport take longer: Tåg takes on average 4 tim 59 min.Bussar takes on average 10 tim 51 min.
  • The cheapest way to get from München to Köln is by Tåg, with an average price of 289 kr. Other modes of transport are more expensive: Bussar costs around 310 kr on avergae.Flyg costs around 1 350 kr on average.
  • For trips between München and Köln, travelers typically use the following departure and arrival points: Most Flyg depart from Augsburg Airport and arrive at Köln-Bonns flygplats; Tåg depart from München Hbf (tief) and arrive at Heumarkt, Köln; Bussar depart from Odeonsplatz, München and arrive at Cologne Central Bus Station.
  • Train, bus, and flight schedules vary by season and day of the week. Based on Trip.com data: Flights from München to Köln are typically cheapest juli, with an average fare of 1 505 kr. Flights from München to Köln are typically cheapest lördag, with an average fare of 181 kr. Flights from München to Köln are typically cheapest måndag, with an average fare of 310 kr
  • There is a 0min time difference between München and Köln.